wz

Přeji dobré odpoledne, dnes je neděle 11. dubna 2021. Svátek dnes slaví Izabela.

Právě je 14. týden, GTM +0200.

Logo
aktuálně tvorba webu reference fotografie články autor kontakt odkazy

Tvorba webu

Web?

Asi ze všeho nejdůležitější je vědět, co vlastně chci od webové prezentace. Co mohu lidem nabídnout, na co se zaměřuji a specializuji. Nejdůležitější je uživateli nenásilně nabídnout svůj produkt. To se nejlépe provede, když potencionálního zákazníka nalákáme na nějaké výhody. Počítačová gramotnost se od dob prvních počítačů rapidně zvýšila. Internet dnes ovládají všechny věkové skupiny a můžete si být jisti v tom, že když si myslíte, že jste nejlevnější, nalezne se někdo, kdo je ještě levnější.

Jaký web?

Máme několik technologií s jejich pomocí můžeme vytvořit krásné webové prezentace. Musíme si uvědomit zda chceme web statický, nebo dynamický. Statický web je „pouhá“ prezentace osoby, firmy atd. V jednoduchosti je krása a mnohdy tento typ webové prezentace bohatě postačuje. Oproti tomu dynamický web je neustále zásobován novými informacemi, které chcete světu sdělit. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že ve statickém webu musíte zasáhnout do zdrojového kódu, v dynamickém nemusíte. Programátor vám připraví šablonu, kterou jednoduše vyplníte a odešlete.

Jaké jsou technologie?

Všechny webové prezentace jsou tvořeny základním zdrojovým kódem. Ten nazýváme HTML (HyperText Markup Language). Striktní dodržování norem a pravidel, která určila společnost W3C (World Wide Web Consortium), se novým jazykem stal XHTML (eXtensible Hypertext Markup Language). XHTML tedy vychází ze značkovacího jazyka HTML, a vnáší řád do tvorby webových prezentací.

Další technologií jsou kaskádové styly (CSS). Díky těmto stylům můžeme značkovací jazyk HTML či XHTML oživit množstvím vylepšení. Technologie CSS umožní lépe editovat barvy, pozicování, odkazy a spoustu dalších věcí.

K dynamickým webům patří rozhodně programovací jazyk PHP a databázový jazyk SQL k přístupu k databázi. Pomocí PHP, či jiného programovacího jazyka, můžeme z databáze vybírat, třídit, řadit, mazat, upravovat a vkládat informace.

A bezpečnost?

U statických webových prezentací, pokud nesdílíte svá hesla a používáte silná hesla, je potencionální útok hackera téměř vyloučený. Musel by mít přístup k vašemu FTP účtu a ručně zasáhnout do zdrojového kódu vaší webové prezentace. Oproti tomu u dynamických webů je možnost průniku hackera větší. Spoustu systémů má ale velmi dobré zabezpečení. Většinu potencionálních útoků lze zachytit včas a odříznout je od dalšího pokusu o průnik. Mé weby využívají velmi vysoké – téměř paranoidní zabezpečení, aby k těmto průnikům nedošlo.

nahoru

Copyright © 2007 – 2021, Petr Vopalecký, DiS. Oficiální webové stránky – Petr Vopalecký, DiS. – http://www.petr-vopalecky.xf.cz/ Všechna práva vyhrazena.

Validní XHTML 1.0 kód Validní CSS kód Hodnocení SEO Optimalizováno pro Firefox